Preliminary results for the Lebanon County 2020 primary election (Updated)

8 min read1,040 views and 82 shares Posted June 9, 2020

With approximately 28,400 ballots cast, turnout for this year’s primary election was up compared to last year, but down compared to the last presidential primary.

More than 35,000 ballots were cast in the 2016 presidential primary election. With President Donald Trump running as an incumbent, and the Democratic nomination all but secured by former Vice President Joe Biden, the lack of a true presidential contest was likely as big a driver of down turnout as the coronavirus pandemic. Mail-in ballots undoubtedly buoyed turnout this year, although these ballots aren’t broken out in the county’s online election results. Watch LebTown later this week for a followup on this subject.

Advertisement

Read More: New procedures, precautions in place for June 2 primary, all polling places open

Officially, the voter turnout for the election is 38.37% at present, or 28,401 out of 74,013 registered voters. In 2016, those figures were 42.87%, or 35,290 out of 82,315 registered voters.

36% of registered Democrats voted, compared to 40% of registered Republicans. In 2016, those figures were 37% of registered Democrats and 56% of registered Republicans.

Advertisement

LebTown has compiled election results for review. This information is also available in PDF form on the county’s website (summary PDF, precinct-level PDF).

The results below should be considered unofficial and preliminary.

On Monday, June 8, Lebanon County Director of Elections Michael Anderson told us that there were still about 100 ballots to review that didn’t scan (due to physical defects such as cuts or rips) and over 100 provisional ballots that would need to be reviewed by the Board of Elections. Military Ballots also had until Tuesday, June 9, to be received by the county.

Advertisement

The Board of Elections meetings was Wednesday, June 10.

Anderson said in an email Wednesday, June 10, that these results should still be considered unofficial until Tuesday, June 16, when the five day review period expires.

Preliminary winners are bolded in the results below.

Advertisement

Democratic Party

President

  • Bernie Sanders – 1,575 votes (16.88%)
  • Joseph R. Biden – 7,207 votes (77.24%)
  • Tulsi Gabbard – 314 votes (3.37%)
  • Write-In – 235 votes (2.52%)

Attorney General

Advertisement
  • Josh Shapiro – 8,722 votes (99.27%)
  • Write-In – 64 votes (0.73%)

Auditor General

  • H. Scott Conklin – 523 votes (6.02%)
  • Michael Lamb – 732 votes (8.42%)
  • Tracie Fountain – 2,406 votes (27.69%)
  • Rose Rosie Marie Davis – 319 votes (3.67%)
  • Nina Ahmad – 1,361 votes (15.66%)
  • Christina M. Hartman – 3,305 votes (38.03%)
  • Write-In – 44 votes (0.51%)
Advertisement

State Treasurer

  • Joe Torsella – 8,531 votes (99.35%)
  • Write-In – 56 votes (0.65%)

Representative in Congress 9th District

  • Laura Quick – 7,440 votes (81.44%)
  • Gary Wegman – 1,646 votes (18.02%)
  • Write-In – 50 votes (0.55%)
Advertisement

Representative in General Assembly 101st Legislative District

  • Calvin Clements – 4,812 votes (99.20%)
  • Write-In – 39 votes (0.80%)

Representative in General Assembly 102nd Legislative District

  • Matthew Duvall – 3,546 votes (99.02%)
  • Write-In – 35 votes (0.98%)
Advertisement

Representative in General Assembly 104th Legislative District

  • Patty Smith – 211 votes (99.06%)
  • Write-In – 2 votes (0.94%)

Delegate for Democratic National Convention

  • Leanne Burchik – 6,819 votes (25.15%)
  • Liz Bettinger – 6,813 votes (25.12%)
  • Vince Demlfi – 6,057 votes (22.34%)
  • Jim Safford – 2,399 votes (8.85%)
  • Phila Back – 1,830 votes (6.75%)
  • Catherine Mahon – 2,983 votes (11%)
  • Write-In – 217 votes (0.80%)
Advertisement

Republican Party

President

  • Donald J. Trump – 16,923 votes (91.67%)
  • Roque Rocky de la Fuente – 215 votes (1.16%)
  • Bill Weld – 989 votes (5.36%)
  • Write-In – 334 votes (1.81%)

Attorney General

Advertisement
  • Heather Heidelbaugh – 16,517 votes (99.51%)
  • Write-In – 82 votes (0.49%)

Auditor General

  • Timothy Defoor – 16,549 votes (99.53%)
  • Write-In – 78 votes (0.47%)

State Treasurer

Advertisement
  • Stacy L. Garrity – 16,478 votes (99.57%)
  • Write-In – 71 votes (0.43%)

Representative in Congress 9th District

  • Dan Meuser – 16,895 votes (99.26%)
  • Write-In – 126 votes (0.74%)

Representative in General Assembly 101st Legislative District

Advertisement
  • Frank Ryan – 8,045 votes (98.41%)
  • Write-In – 130 votes (1.59%)

Representative in General Assembly 102nd Legislative District

  • Russ Diamond – 8,245 votes (98.31%)
  • Write-In – 142 votes (1.69%)

Representative in General Assembly 104th Legislative District

  • Susan C. Sue Helm – 684 votes (67.86%)
  • Travis Stauffer – 322 votes (31.94%)
  • Write-In – 2 votes (0.20%)

Delegate for Republican National Convention

  • Rochelle Marie Pasquariello – 4,256 votes (9.83%)
  • Andrew Shecktor – 4,105 votes (9.48%)
  • Janine Penman – 3,721 votes (8.59%)
  • John K. Reber Sr. – 6,006 votes (13.87%)
  • George Halcovage – 3,728 votes (8.61%)
  • Donna Lea Merritt – 4,837 votes (11.17%)
  • Carolyn L. Bonkoski – 3,389 votes (7.82%)
  • Elle Rulavage – 2,537 votes (5.86%)
  • David J. McElwee – 4,212votes (9.72%)
  • Steven Michael Wolfe – 6,302 votes (14.55%)
  • Write-In – 222 votes (0.51%)

Alternate Delegate for Republican National Convention

  • Eugene Z. Bonkoski – 10,990 votes (32.33%)
  • Donna Lea Merritt – 11,827 votes (34.79%)
  • John Cusatis – 10,976 votes (32.29%)
  • Write-In – 201 votes (0.59%)

Republican Committee

Lebanon 1st Ward East

  • Michael A. Wolfe – 51 votes (34.93%)
  • Edward W. Lynch, Jr. – 47 votes (32.19%)
  • Eric Sevco – 40 votes (27.40%)
  • Write-In – 8 votes (5.48%)

Lebanon 1st Ward Middle

  • Michael J. Kuhn – 44 votes (37.93%)
  • Daniel Bost – 34 votes (29.31%
  • Chris Miller – 38 votes (32.76%)
  • Write-In – 0 votes (0%)

Lebanon 1st Ward West

  • Thomas Cahill, Sr. – 42 votes (28.00%)
  • Betty J. Eiceman – 54 votes (36.00%)
  • Scott M. Barry – 53 votes (35.33%)
  • Write-In – 0 votes (0%)

Lebanon 2nd Ward East

  • Lonnie M. Long – 97 votes (30.89%)
  • Robert P. Hoffman – 115 votes (36.62%)
  • Melissa A. Long – 99 votes (31.53%)
  • Write-In – 3 votes (0.96%)

Lebanon 2nd Ward West

  • Peter Ehrgood – 220 votes (35.37%)
  • Philip L. Martin, Jr. – 197 votes (31.67%)
  • W. Lawrence Hess – 197 votes (31.67%)
  • Write-In – 8 votes (1.29%)

Lebanon 3rd Ward

  • Write-In – 3 votes (100%)

Lebanon 4th Ward

  • Write-In – 3 votes (100%)

Lebanon 5th Ward East

  • Lindsay Firestine – 49 votes (37.69%)
  • Robert Firestine – 42 votes (32.31%)
  • Ian Firestine – 39 votes (30.00%)
  • Write-In – 0 votes (0%)

Lebanon 5th Ward Middle

  • Write-In – 3 votes (100%)

Lebanon 5th Ward West

  • Marion Bleistine – 26 votes (45.61%)
  • Donna Meade – 28 votes (49.12%)
  • Write-In – 3 votes (5.26%)

Lebanon 6th Ward

  • Write-In – 4 votes (100%)

Lebanon 7th Ward

  • Tannon Miller – 55 votes (44.35%)
  • Richard A. Bleistine – 67 votes (54.03%)
  • Write-In – 2 votes (1.61%)

Lebanon 8th Ward

  • David J. Eiceman – 127 votes (32.48%)
  • Lisa M. Arnold – 127 votes (32.48%)
  • Pier Hess Graf – 133 votes (34.02%)
  • Write-In – 4 votes (1.02%)

Lebanon 9th Ward

  • Jon Shuey – 72 votes (48.98%)
  • Gwen L. Boyer – 70 votes (47.62%)
  • Write-In – 5 votes (3.42%)

Lebanon 10th Ward

  • Bonnie Bleistine – 112 votes (31.73%)
  • William P. Eckenroth, III – 119 votes (33.71%)
  • Richard Bleistine, Jr. – 119 votes (33.71%)
  • Write-In – 3 votes (0.85%)

Cleona

  • Michael David Mumma – 158 votes (22.41%)
  • Michelle Whitman – 166 votes (23.55%)
  • Larry P. Minnich – 142 votes (20.14%)
  • Greg Whitman – 102 votes (14.47%)
  • Matthew J. Urban – 133 votes (18.87%)
  • Write-In – 4 votes (0.57%)

Cornwall North

  • Paul J. Teiken – 201 votes (14.93%)
  • Thomas E. Burton – 177 votes (13.15%)
  • Josh Brown – 221 votes (16.42%)
  • Mark Thomas – 218 votes (16.20%)
  • Susan M. Zug – 304 votes (22.59%)
  • Christine Thomas – 219 votes (16.27%)
  • Write-In – 6 votes (0.45%)

Cornwall South

  • Joseph C. Mesics – 195 votes (20.10%)
  • Bernie Reppert – 116 votes (11.96%)
  • Artie Carpenter – 164 votes (16.91%)
  • Bill Kuhn – 182 votes (18.76%)
  • Frank Ryan – 301 votes (31.03%)
  • Write-In – 12 votes (1.24%)

Jonestown

  • Joseph Quairoli – 143 votes (32.80%)
  • Donnette Quairoli – 130 votes (29.82%)
  • Justin Shuey – 157 votes (36.01%)
  • Write-In – 6 votes (1.38%)

Mount Gretna

  • Scott Shea – 25 votes (49.02%)
  • Stephen R. Gibble – 24 votes (47.06%)
  • Write-In – 2 votes (3.92%)

Myerstown North

  • Corey Leedom – 106 votes (28.27%)
  • Tom Hetrick – 127 votes (33.87%)
  • Brian Zeigler – 140 votes (37.33%)
  • Write-In – 2 votes (0.53%)

Myerstown South

  • Hunter Bailey – 83 votes (28.42%)
  • Damian Fisher – 75 votes (25.68%)
  • Corrie Bailey – 64 votes (21.92%)
  • Jack Hamlett – 70 votes (23.97%)
  • Write-In – 0 votes (0%)

Palmyra East

  • Carissa Mellinger – 202 votes (27.82%)
  • Kate E. B. Witt – 168 votes (23.14%)
  • Joshua J. Brinser – 195 votes (26.86%)
  • Eric Adams – 159 votes (21.90%)
  • Write-In – 2 votes (0.28%)

Palmyra North

  • Barb Keller – 292 votes (33.30%)
  • Jane Quairoli – 295 votes (33.64%)
  • Gerald Keller – 289 votes (32.95%)
  • Write-In – 1 votes (0.11%)

Palmyra West

  • Brian Craig – 193 votes (49.49%)
  • Shane Gingrich – 188 votes (48.21%)
  • Write-In – 9 votes (2.31%)

Richland

  • Cameron Strause – 178 votes (95.19%)
  • Write-In – 9 votes (4.81%)

Annville East

  • Anthony Finkle – 117 votes (16.07%)
  • Sharon Gamble-Lingle – 72 votes (9.89%)
  • Tucker R. Hull – 152 votes (20.88%)
  • Kandice Kerwin Hull – 148 votes (20.33%)
  • Candace Dixon – 75 votes (10.30%)
  • John W. Pellow – 162 votes (22.25%)
  • Write-In – 2 votes (0.27%)

Annville West

  • Beth McCormack – 110 votes (25.06%)
  • Patricia B. Vincent – 63 votes (14.35%)
  • Russ Diamond – 151 votes (34.40%)
  • Wayne Rullo, Jr. – 60 votes (13.67%)
  • Tyson Hayes – 49 votes (11.16%)
  • Write-In – 6 votes (1.37%)

Bethel Fredericksburg

  • Sally Thompson – 263 votes (18.04%)
  • Kenneth J. Rhoads, Jr. – 267 votes (18.31%)
  • Jason Eisenhauer – 306 votes (20.99%)
  • Carol A. Farmer – 211 votes (14.47%)
  • Samantha Lutz – 184 votes (12.62%)
  • Pamela Myers – 227 votes (15.57%)
  • Write-In – 0 votes (0%)

Bethel Mount Zion

  • Kyle Sidle – 100 votes (31.15%)
  • Russel S. Wolfe, Jr. – 122 votes (38.01%)
  • Jan Griffe – 98 votes (30.53%)
  • Write-In – 1 votes (0.31%)

East Hanover

  • Christy Clinger – 313 votes (27.95%)
  • Thomas E. Folmer – 282 votes (25.18%)
  • Lauri Jo Folmer – 2120 votes (19.64%)
  • Gregory Clinger – 300 votes (26.79%)
  • Write-In – 5 votes (0.45%)

Heidelberg Kleinfeltersville

  • Shawn Y. Gerhardt-Kreiser – 62 votes (22.88%)
  • Tom Ferrari – 84 votes (31.00%)
  • Lynette Fox – 75 votes (27.68%)
  • Jon Lattanze – 49 votes (18.08%)
  • Write-In – 1 vote (0.37%)

Heidelberg Schaefferstown

  • Christopher Barry – 295 votes (37.97%)
  • Constantino Scaros – 218 votes (28.06%)
  • Andrew Winters – 260 votes (33.46%)
  • Write-In – 4 votes (0.51%)

Jackson East

  • Thomas Morrissey, Jr. – 235 votes (37.30%)
  • Angel Shirk – 205 votes (32.54%)
  • Joya Morrissey – 188 votes (29.84%)
  • Write-In – 2 votes (0.32%)

Jackson North

  • Madeline Noonan – 255 votes (30.76%)
  • Dori Noonan – 256 votes (30.88%)
  • Tim Knight – 313 votes (37.76%)
  • Write-In – 5 votes (0.60%)

Jackson West

  • Write-In – 66 votes (100%)

Millcreek

  • Steven Landis – 290 votes (34.86%)
  • Christine A. Zimmerman – 291 votes (34.98%)
  • Lori M. Landis – 251 votes (30.17%)
  • Write-In – 0 votes (0%)

North Annville

  • Sheila Long – 326 votes (27.89%)
  • Charles Greenawalt – 312 votes (26.69%)
  • Pamela A. Kerwin – 135 votes (11.55%)
  • Patrick J. Kerwin – 164 votes (14.03%)
  • Esther Greenawalt – 222 votes (18.99%)
  • Write-In – 10 votes (0.86%)

North Cornwall North

  • Linda Jackson – 124 votes (49.40%)
  • Eric Walter – 123 votes (49.00%)
  • Write-In – 4 votes (1.59%)

North Cornwall South

  • Mike Deleo – 265 votes (24.88%)
  • Vickie Lee Beck – 173 votes (16.24%)
  • Horace M. Ehrgood – 162 votes (15.21%)
  • Matt Shirk – 237 votes (22.25%)
  • Anthony Miller – 223 votes (20.94%)
  • Write-In – 5 votes (0.47%)

North Cornwall West

  • Edward W. Danniels – 173 votes (29.62%)
  • Michael Wahmann – 183 votes (31.34%)
  • Robert J. Phillips – 221 votes (37.84%)
  • Write-In – 7 votes (1.20%)

North Lebanon East

  • David Arnold, Sr. – 364 votes (32.13%)
  • Dale C. Coleman – 204 votes (18.01%)
  • Dougla E. Rueppell – 107 votes (9.44%)
  • Dawn E. Rueppel – 154 votes (13.59%)
  • Ardy Snook, Sr. – 301 votes (26.57%)
  • Write-In – 3 votes (0.26%)

North Lebanon Middle

  • Robert M. Mettley – 312 votes (19.15%)
  • Dawn Resanovich – 363 votes (22.28%)
  • Richard E. Miller – 320 votes (19.64%)
  • Brian L. Hartman – 301 votes (18.48%)
  • Kyle Cover – 113 votes (6.94%)
  • Jeremy Stone – 216 votes (13.26%)
  • Write-In – 4 votes (0.25%)

North Lebanon West

  • Beth A. Hoch – 324 votes (23.34%)
  • Bob Hoch – 343 votes (24.71%)
  • Michael Long – 372 votes (26.80%)
  • Steven Michael Wolfe – 336 votes (24.21%)
  • Write-In – 13 votes (0.94%)

North Londonderry East

  • Lois Mellinger – 373 votes (19.00%)
  • Kody Sitch – 344 votes (17.52%)
  • Dawn Brown – 436 votes (22.21%)
  • Patricia Braden – 421 votes (21.45%)
  • Casey Long – 377 votes (19.21%)
  • Write-In – 12 votes (0.61%)

North Londonderry North

  • Danarae Brouillette – 322 votes (45.61%)
  • Matt Brouillette – 362 votes (51.27%)
  • Write-In – 22 votes (3.12%)

North Londonderry West

  • Stephanie J. Grumbein – 415 votes (35.02%)
  • Karen Ludwig – 391 votes (33.00%)
  • Sandra L. Paveglio – 373 votes (31.48%)
  • Write-In – 6 votes (0.61%)

South Annville

  • John Wengert – 277 votes (17.39%)
  • Dale Nelson, Jr. – 194 votes (12.18%)
  • Harry L. Fies – 352 votes (22.10%)
  • Elizabeth Judd – 291 votes (18.27%)
  • William Dougherty – 306 votes (19.21%)
  • Victoria Mummau – 171 votes (10.73%)
  • Write-In – 2 votes (0.13%)

South Lebanon North

  • Benjamin Baker – 175 votes (21.03%)
  • Jeffrie C. Marley, Jr. – 167 votes (20.07%)
  • Bryan Gates – 150 votes (18.03%)
  • Nina Gates – 134 votes (16.11%)
  • Jim Schaeffer – 203 votes (24.40%)
  • Write-In – 3 votes (0.36%)

South Lebanon South

  • Ian M. Ehrgood – 319 votes (27.43%)
  • Stephen Doster – 251 votes (21.58%)
  • Alicia Arnold – 286 votes (24.59%)
  • Joel W. Zug – 304 votes (26.14%)
  • Write-In – 3 votes (0.26%)

South Lebanon West

  • Maureen D. Gallo – 286 votes (38.18%)
  • Jacquelyn Cluck – 218 votes (29.11%)
  • Tia Litz – 244 votes (32.58%)
  • Write-In – 1 vote (0.13%)

South Londonderry Middle

  • Kermit Bell – 300 votes (23.79%)
  • Greg Moreland – 161 votes (12.77%)
  • Barb Smith – 298 votes (23.63%)
  • Curtis Martin – 175 votes (13.88%)
  • Dawn Blauch – 316 votes (25.06%)
  • Write-In – 11 votes (0.87%)

South Londonderry North

  • Anthony Downey, Jr. – 274 votes (22.06%)
  • William Ames – 290 votes (23.35%)
  • Faith Bucks – 365 votes (29.39%)
  • William Bova – 295 votes (23.75%)
  • Write-In – 18 votes (1.45%)

South Londonderry South

  • Bill Leonard – 113 votes (12.84%)
  • Larry R. Geib – 105 votes (11.93%)
  • Patricia S. Kline – 219 votes (24.89%)
  • Diana Lynn Orley – 236 votes (26.92%)
  • Paul W. Schmidt – 200 votes (22.73%)
  • Write-In – 7 votes (0.80%)

Swatara North

  • Serena S. Donmoyer – 191 votes (32.05%)
  • Todd D. Donmoyer – 206 votes (34.56%)
  • Zachary Donmoyer – 195 votes (32.72%)
  • Write-In – 4 votes (0.67%)

Swatara South

  • Bill Bering, Jr. – 198 votes (17.04%)
  • Mollie Bering – 123 votes (10.59%)
  • Pat Gahres – 213 votes (18.33%)
  • Christi Gensler – 231 votes (19.88%)
  • Jennifer Albright – 250 votes (21.51%)
  • Kristi Houtz – 142 votes (12.22%)
  • Write-In – 5 votes (0.43%)

Union Green Point

  • Keri Demichiel – 59 votes (18.73%)
  • Sallie A. Neuin – 94 votes (29.84%)
  • Shane Felty – 65 votes (20.63%)
  • Cole Felty – 49 votes (15.56%)
  • Nicole Felty – 48 votes (15.024%)
  • Write-In – 0 votes (0%)

Union Lickdale

  • Nicole Sidle – 308 votes (96.55%)
  • Write-In – 11 votes (3.45%)

West Cornwall

  • Alex Gamble – 257 votes (47.95%)
  • Jeffrey D. Steckbeck – 271 votes (50.56%)
  • Write-In – 8 votes (1.49%)

West Lebanon

  • Paul Matters, Jr. – 81 votes (94.19%)
  • Write-In – 5 votes (5.81%)

This article was updated to fix a reference to “mail-in ballots,” not “write-in ballots” as we had earlier.

More Stories